آقای دکتر محمد علی اکبری عضو بردهای دوم و سوم و دبیر برد هفتم ایسیج بودند.
 
 
"سال ۲۰۰۳ وقتی اومدم ژاپن، اگرچه آشنایی قبلی با محیط و معدود دوستانی داشتم، ولی غیر از اون ۳-۴ نفر دوست، هیچ ایرانی دیگری رو نمیشناختم و هیچ راهی هم برای برقراری ارتباط نداشتم غیر از اینکه در مراسم های مربوط به سفارت شاید بتونم دوست جدیدی پیدا کنم. سال ۲۰۰۴ خیلی خوشحال شدم که شنیدم ظاهرا یک گروه دانشجویی در ژاپن وجود داره و  چند ماهی پس از عضویت در لیست ایمیلی اون ها که تنها اطلاعات موجود بود، به شرکت در جلسه سالیانه به همراه دیگر اعضا دعوت شدم.
 
جلسه بسیار برای من جالب و غیر منتظره بود. تعداد اعضای حاضر صفر! اعضای برد، ۳ حاضر و دو غایب! و شرکت کننده جدید فقط من و یکی دیگر از دانشجویان جدید که با تاخیر رسید! هرچند دیگر تقریبا از گروه و انجمن دانشجویی اثری باقی نمانده بود ولی اون سه عضو برد بسیار مثبت و علاقمند به احیای چنین محور دوستی بین ایرانیان و بخصوص دانشجویان مقیم ژاپن بودند. امری که برای من نیز بسیار با ارزش بود. به این ترتیب بصورت غیر منتظره و کمابیش ناچارا من برای اولین بار عضو برد و در حقیقت گروه اولیه تشکیل دهنده ایسیج شدم!
 
با هم عهد کردیم که گروهی داشته باشیم که پایه و اساسش بر "مشترکات و دوستیها" باشد و از دسته بندی و نکات مورد اختلاف دوری کند. بنابرین تاکید رو بر دو رکن اساسی مشترک بین دوستان گذشتیم که "ایرانی" بودن و "علم و تحصیل" باشه. به این ترتیب گروه جدیدی با اسم "جامعه علمی ایرانیان مقیم ژاپن" تشکیل دادیم و هرچند بسیار سخت بود، سعی کردیم دوباره اعتماد رو جلب، دوستیها رو برقرار، و اعضا رو دور هم جمع کنیم.
 
در سال ۲۰۰۵ وقتی دوباره جلسه سالانه رو تشکیل دادیم، بسیار خوشحال شدیم که  حدود ۵۰ عضو بصورت حضوری شرکت کرده و حدود ۵۰ عضو دیگر در نقاط دیگر ژاپن در جریان این جلسه بودند! به این ترتیب برای اولین بار داوطلبینی برای عضویت در برد داشتیم و همون جا بصورت حضوری رای گیری انجام شد. پس از شروع به کار سال دوم در برد ایسیج برای اینکه چهارچوب و هدف مشخصتری داشته باشیم در همون ابتدا پیشنویس اساسنامه تهیه و به تایید اعضا رسید و اون سال علاوه بر برنامه های دوستانه متعدد، سمینار علمی سالانه ایسیج رو تعریف و با موفقیت برگزار کردیم.
 
دوستانی که در این سالها با ایسیج همراه بودند، و بخصوص اونهایی که در برد فعالیت داشتند، میدونن که برخلاف ظاهرش، واقعا همدلی، از خود گذشتگی، و زحمت زیادی داشت که این گروه به اینجا برسه. ولی بسیار خوشحالم که با تمام مشکلات، الآن ایسیج رو نه تنها همچنان فعال، بلکه بسیار پویا تر و گسترده تر از قبلش میبینم. دوست دارم از همه دوستانی که زحمت کشیدن و بخصوص در چند سال اخیر ایده ها و حال و هوای جدیدی رو به گروه دادن تشکر کنم. 
 
فکر میکنم در طول این ۱۰ سال فراموش نکردن هدف اصلی که ما عده ای "ایرانی" هستیم که پی "دانش" به ژاپن اومدیم و میخوایم با این گروه ارتباط و "دوستی" رو بین خودمون حفظ کنیم،یکی از دلایل اصلی برای ادامه و بقای اون حتی با خیلی مشکلات و اختلافات دیگر بوده. هروقت در طی این چند سال و برنامه های مختلف اهداف دیگری به میان اومده یا کسی خواسته بر سلایق شخصی و غیر مشترک تاکید کنه دوباره به سمت همون جلسه سال ۲۰۰۴ پیش میرفتیم! امیدوارم که این دوستیها همیشه پا بر جا باشه و گروه ایسیج همچنان محوری قوی برای حفظ ارتباط ایرانیان در این کشور غریب باقی بمونه.
 
اکبری
۲۰۱۴/۵/۹

آخرین اخبار سایت


Panel discussion ... بیشتر ...

سمینار یازدهم ایسیج ۲-۳ دسامبر ۲۰۱۷ ... بیشتر ...

ثبت حقوقی و رسمی ایسیج به عنوان موسسه غیرانتفاعی (ان.پی.او) در ژاپن ... بیشتر ...

ملاقات اعضای برد نهم ايسيج با معاونت پژوهشی وزارت علوم ... بیشتر ...

فراخوان دعوت از نخبگان علمی و فرهنگی برای سمینار 2015 ... بیشتر ...

تمامی حقوق این وبسایت محفوظ و متعلق به سایت ایسیج می باشد. بهترین وضوح نمایش 768*1024 و بهترین سازگاری با IE9+ , FireFox 3+ , Opera 11+,Chrome +4