آقای دکتر هوشنگ حبیب زاده از اعضا برد هفتم و از پشتیبانان اصلی امکانات فضای نرم افزاری ایسیج می باشند.
 
برای بررسی تاریخچه جامعه علمی ایرانیان در ژاپن،  بر می گردم به حدود ٢٠ سال پیش که به عنوان دانشجوی تحقیقاتی به  ژاپن آمدم. در ان زمان با اینکه دانشجویان ایرانی در ژاپن زیاد بودند ولی غیر از تشکل های  محلی و گروهی بین دوستان ، انجمن فراگیری وجود نداشت. شاید یکی از دلایل مهم ان, نبود امکانات اینترنتی و ارتباطی آسان و کم هزینه بود. بعد از سالها پراکندگی،  در سال ٢٠٠٤ هسته اولیه ایسیج فعلی به وسیله چند نفر از دانشجویان در توکیو شکل گرفت و اساسنامه ان نوشته و تصویب شد که تا کنون بدون تغییر باقی مانده است.
 
با نگاهی گذرا به فعالیتهای گذشته جامعه علمی ایرانیان متوجه می شویم که بنیان گذاران اولیه ان که اکنون بسیاری از آنها در ژاپن حضور ندارند، به درستی به لزوم تبادل فرهنگی با کشور میزبان، ارتباط علمی بین اعضا، پرهیز از دسته بندی های سیاسی، و حفظ استقلال و یکپارچگی ان توجه ویژه داشتند. در طول سالهای فراز و نشیب ایسیج، بسیاری از مسولین بردها برای نیل به اهداف تعیین شده تلاشهای زیادی کردند که علیرغم جانفشانیها، به دلیل عدم کمک و انسجام اعضا، بعضی از کارها بی نتیجه ماند. خوشبختانه در چند سال اخیر با پیگیری های مجدد، کار مهم ثبت ایسیج به عنوان یک نهاد غیر انتفاعی به پایان رسید و همچنین تارنمای جدید آماده گردید که این موفقیت ها به یقین به شکوفایی بیشتر ایسیج کمک خواهد کرد.
 
آنچه باقی مانده است و یکی از مهم ترین هاست، تلاش برای یافتن راهی برای خود کفایی مالی ایسیج است. تکیه بر نهادهای دولتی برای تامین هزینه ها ممکن است آسانترین راه باشد ولی قطعا بهترین راه نیست ودر عمل دیدیم که  استقلال عمل ایسیج را خدشه دار می کند. به عنوان فردی که سالها قبل از تشکیل ایسیج، شاهد ظهور و افول تشکل های کوچک دانشجویی ژاپن بودم، باید عرض  کنم آنچه موجب عدم کارایی و نابودی تشکل های قبلی شد  تنگ نظری، یک سویه نگری، تمامیت خواهی و دخالت دادن مسائل غیر علمی و فرهنگی در تشکل ها بود.  امیدوارم برد فعلی و بردهای پس از ان با پرهیز از چنین مواردی ایسیج را به محل مناسبی برای فعالیت های علمی و فرهنگی  "همه "  ایرانیان، فارغ از هر عقیده و مسلکی،  تبدیل نمایند.
 
اینجانب تقریبا در تمام دورهای ایسیج درصحنه و یا  پشت صحنه ، افتخار همکاری با تمام کسانی که عاشقانه برای رشد و بالندگی جامعه علمی ایرانیان  زحمت می کشیدند داشته و دارم.  امیدوارم همه اعضا قدیمی و جدید هم،  بیش از پیش و با احساس مسوولیت، هرکدام در هر زمینه ای که می توانند باری را به دوش گرفته به عزیزان منتخب در برد ایسیج در ساختن جامعه بهتر کمک کنند.
 
با احترام،
هوشنگ حبیب زاده وانقی

آخرین اخبار سایت


Panel discussion ... بیشتر ...

سمینار یازدهم ایسیج ۲-۳ دسامبر ۲۰۱۷ ... بیشتر ...

ثبت حقوقی و رسمی ایسیج به عنوان موسسه غیرانتفاعی (ان.پی.او) در ژاپن ... بیشتر ...

ملاقات اعضای برد نهم ايسيج با معاونت پژوهشی وزارت علوم ... بیشتر ...

فراخوان دعوت از نخبگان علمی و فرهنگی برای سمینار 2015 ... بیشتر ...

تمامی حقوق این وبسایت محفوظ و متعلق به سایت ایسیج می باشد. بهترین وضوح نمایش 768*1024 و بهترین سازگاری با IE9+ , FireFox 3+ , Opera 11+,Chrome +4