همیاران ایسیج:

 

سالها بود که همه امور ایسیج تنها به دست 5 یا 6 نفر برد مرکزی انجام می شد و طبیعی بود که نمی شد انتظار داشت سطح این فعالیت ها و همفکری های داوطلبانه از حد معینی تجاوز نماید و بیشتر وابسته می گشت به توانایی های شخصی افراد برد... و بدیهی بود که این امر در دورنمای فعالیت جامعه نمی توانست جوابگوی تمامی خواسته ها باشد. تصمیم بر این گرفته شد که از دوستان علاقمند برای کمک به برد اصلی در توسعه اموری مشخص از سرتاسر ژاپن دعوت شود که خوشبختانه مورد استقبال اعضاء قرار گرفت. بدین ترتیب ایده همیاران در ژانویه 2014 عملی گشت و جلسات منظمی از طریق اسکایپ برای تعریف امور قابل انجام برگزار گردید و برد افتخار داشت تا در طول این جلسات با 21 نفر از اعضای جامعه،  همکاری تنگاتنگ تری داشته باشد و در نهایت 4 محور اصلی برای فعالیت های اولیه تعریف شد.

شکل گیری این بستر فارغ از اینکه چه کارهایی برای آن تعریف شود، این امکان را فراهم آورد که بتوان فکرهای بلند پروازانه تری برای استفاده از دو بستر وب سایت جدید ساخته شده و هم چنین قانونی شدن تشکل در ذهن پروراند که امید است به مرور و در گذشت زمان کم کم و تدریجی توسط بردهای آینده تحقق یابند.

فعلا محورهای تعریف شده عبارت بودند از :

 

1-     تشکیل شبکه ای دینامیک از اعضای ساکن در نقاط مختلف ژاپن

2-     تشکیل گروه تهیه محتوی برای وب سایت جدید و گاهنامه

3-     تشکیل گروه استقبال  و حمایت از ورودیهای جدید

4-     تشکیل گروه انجمن فارغ التحصیلان

 

اعضا علاقمند در گروههای مختلف جلساتی را شکل داده و کارهای ممکن در هر گروه را هدف گذاری نمودند. انتظار نمی رفت در ابتدای کار فعالیت هایی با بهره وری بالا داشته باشیم ولی به هر حال در طول چند ماه فعالیت، نتیجه کار به صورت خروجیهایی قابل ارائه خود را نشان دادند که نوید خوبی برای کارهای آینده می نمود. در ماههای اخیر سعی شد که خروجی این کارها به صورت منظم در اختیار دوستان قرار گیرد و بدیهی است انتظار می رود در سالهای آینده بیشتر بتوان از این پتانسیل نهفته استفاده کرد.

گاهنامه تقریبا به صورت منظم در قالبی شکیل تهیه و در اختیار دوستان قرار می گیرد. امکانی جدید که به همه اعضا این اجازه را می دهد تا نظریات خود را به راحتی بیان نموده و نیز انتشار اخبار به شکل سازمان یافته تری انجام شود. در حقیقت یه قدم به جلو در ایجاد ارتباط چندسویه میان برد و اعضا و میان اعضاء با یکدیگر

طرح فارغ التحصیلان در دو جبهه فعالیت می کند. در گام نخست هدف تهیه اطلاعات کاملی از فارغ التحصیلان سالهای اخیر است که همان طور که احتمالا تا امروز شاهد بوده اید به صورتی شکیل فراهم و نگهداری می شود تا در مدت زمانی معین بتوان لیست کاملی از فارغ التحصیلان سالهای اخیر داشت. از سوی دیگر ارتباطی برقرار شده است با گروههای فارغ التحصیل فعال در داخل ایران هم چون کانون دانش آموختگان  مونبوکاگاگوشو  ،انجمن فارغ التحصیلان ژاپن و.... که بتوان از طریق به اشتراک گذاشتن اطلاعات، هم بستگی میان بدنه داخل ژاپن و دوستان فارغ التحصیل داخل ایران برقرار نمود.

طرح استقبال از ورودیهای جدید با تلاش در ایجاد ارتباط با سفارت ژاپن در ایران شروع شده است. مراسمی برای ورودیهای اکتبر نیز در نظر گرفته شده است که اجرا خواهد شد. در کنار اینکه برد فعلی سعی دارد تا در مناسبتهای مختلف ارتباط بیشتری با ورودیهای جدید برقرار نماید.

 

طرح شبکه دینامیک اعضا با راه اندازی سایت جدید، فعال خواهد شد. در طراحی و ثبت نام این سایت تمام تمهیدات لازم اندیشیده شده است که طی یک فرایند ورود اطلاعات جدید، امکان داشتن اطلاعات دینامیک از توزیع جغرافیایی و رشته ای اعضا در اختیار باشد و بر اساس این اطلاعات اولیه بتوان قدمهای بعدی را برای برنامه ریزیهای آتی فراهم آورد. مزیت دیگر این طرح، برقراری ارتباط نزدیک تر میان دانشجویان دانشگاههای مختلف خواهد بود. شیوه اداره قبلی ایسیج این اجازه را نمی داد تا اطلاعات دقیقی از دانشگاههای مختلف جمع آوری شده و بر اساس آن برآورد درستی از نیازها وجود داشته باشد. چون تمامی جریان اطلاعات یک طرفه و تنها از برد به اعضاء بود.. این ایده کمک می نماید تا کم کم بتوان این عدم تعادل رو اصلاح نمود و جریان اطلاعات دوسویه برقرار نمود و با تعریف نمایندگانی در هر دانشگاه، اطلاعات را به صورت موثرتری انتقال داده و نیز دریافت نمود.

ورود اطلاعات به روز کمک زیادی می نماید تا برد ایسیج در مقاطع مختلف بتواند براساس واقعیتها تصمیم های بهتری اتخاذ نموده و نیز حتی براساس نیازها، روندهای جدیدی را آغاز نماید.امید است گروه همیاران به همین شکل بتواند در دوره های آتی فعالیت ایسیج نیز فعال بوده و با تعویض اعضاء برد به فراموشی سپرده نشود تا زمینه رشد و شکوفایی بیشتر فعالیت ها در میان اعضاء شود.

 

آخرین اخبار سایت


Panel discussion ... بیشتر ...

سمینار یازدهم ایسیج ۲-۳ دسامبر ۲۰۱۷ ... بیشتر ...

ثبت حقوقی و رسمی ایسیج به عنوان موسسه غیرانتفاعی (ان.پی.او) در ژاپن ... بیشتر ...

ملاقات اعضای برد نهم ايسيج با معاونت پژوهشی وزارت علوم ... بیشتر ...

فراخوان دعوت از نخبگان علمی و فرهنگی برای سمینار 2015 ... بیشتر ...

تمامی حقوق این وبسایت محفوظ و متعلق به سایت ایسیج می باشد. بهترین وضوح نمایش 768*1024 و بهترین سازگاری با IE9+ , FireFox 3+ , Opera 11+,Chrome +4